From Shihan

In this very first month of 2019, we've seen a lot of good things happen.

First, İnci Özyapar and Ahmet Özyapar have launched the new UAO Dojo in Eskilstuna, Sweden. Although his business-tripping will not allow Ahmet to be as regular, there's no doubt that İnci, as disciplined as she is, will be there.

There was another good that happened in January 2019. We laid the groundwork for yet another dojo abroad, this time in London, UK. We've rented the premises in Feltham, contract signed. Promotion activities will extend into February, and classes kick-off in March.

Then Lebanon. Practice starts in mid-February. Although we were planning for an earlier date, the recent storm in Lebanon was so fierce as to damage certain parts of our dojo that we had to postpone a bit.

We're re-visiting some Aikido 'schools' in Lebanon that continue their practice, as well as our bonds with them for our friendship goes way back, far back. That was great and I was happy to see Paul Kaddisi still on tatami, practising. Ziad looks he's getting prepared take off big time, and our friends will be there with us, too.

Once these dojos in the above countries are good on track, then, our initiatives towards new dojos will commence. 

Everybody, that wishes to practice Aikido under the UAO, with our mindset on both the art itself and the quality are most welcome to join us. However, not without certain rules to follow. These rules are there to make things better and they are not difficult to adhere to. 

Another good news came in January, this time from Japan. Our Kumagai Shihan has been awarded his 8th Dan  by Aikikai.

Unfortunately still, it was not always as rosy as this, for there were also things to overshadow our happiness. Our brother, Semih Kökbiber has passed away because of a tireless disease that befell him. He had joined us in Aikido in Erzurum, then moved to Edremit following his retirement from the Navy, where he left us. He made us feel the despair of not being able to do anything. Our hearts go out to his family and beloved.

We'll always cherish his memory.

With a population of 80 million, Turkey is where we run most of our dojos. This charges us with an extra task as in Turkey we must improve and develop and expand further. A new dojo has joined our ranks in Kızıltoprak, İstanbul. Others in Acıbadem and Ataşehir will follow suit very soon.

The Bakırköy-Ataköy belt in İstanbul; that is one place I yearn to open yet another dojo in İstanbul. There are people in these districts wishing to have dojos, where they can practice Aikido in their neighborhood and we're looking forward to responding to this. 

In Macedonia, Jaho, Ljupcho, Spase are having their share of difficulties as due to economic challenges 1/3 of the country's population leave home to seek work elsewhere in Europe. But they are unbending and continuing their practise. Also in Kosovo, Kenan and Adnan are giving it their best.

Aldin Burovic in Vienna, Austria is also having difficulties in finding a decent place for a dojo but he's also faring well. He's especially the star of Kids' Aikido.

As I said above, I'm sure İnci Özyapar in Sweden and Cem Erdem in the UK will succeed and I'm here to help, always.

Going beyond borders is good but enough and in this regard, we consider ourselves as 'without boundaries.' ...and surely, we'll grow more and more. ...and there is no doubt that the UAO family will become stronger and more and more prestigious.

We've a lot of plans. Also a lot, far a lot to do. We've a lot of good news. But one at a time. We need to work harder, be patient, rectify our bonds and most importantly not fall prey to infinitesimal gains. That's our lot.

There's strength in numbers! That's a good one. Also, true.

...and that's what we've been working towards since 1989. ...to grow together. That's why, we reiterate once more, as we've always done, the adage of our unity with no less power, with no less belief:

WE STAY UNITED

 


 

2019 yılının bu ilk ayında güzel gelişmeler oldu.

Önce İnci ve Ahmet Özyapar İsveç’in Eskilstuna kentinde UAO’ya yeni bir dojo kazandırdılar. Ahmet iş seyahatleri dolayısı ile derslere düzenli olarak katılamayacak ama İnci, disiplinli yapısı ile dersleri aksatmadan sürdürecektir.

2019 Ocak ayında güzel bir gelişme daha oldu. İngiltere’nin Londra kentinin  bir bölgesinde yine bir UAO dojosu daha ilk tohumlarını attı. Feltham bölgesindeki bu dojo için yer kiralandı, anlaşması yapıldı. Şubat ayı içerisinde tanıtım yapılarak Mart başında derslere başlayacaktır.

Lübnan’daki okullarımızda derslerimiz 15 Şubatta başlıyor. Daha önce başlaması planlanıyordu ancak geçtiğimiz günlerde Lübnan’daki çok şiddetli fırtına nedeniyle bazı bölümleri hasar gördüğünden açılış gecikti.

Lübnan’da halihazırda antrenmanlara  devam eden, çok eski yıllardan kalma dostlugumuzun oldugu bazı Aikido okulları ile de bağlarımız yeniden kuruyoruz. Paul Kaddisi’nin yeniden Aikido yaptığını görmek beni mutlu etti. Ziad müthiş bir çıkış yakalayacak gibi. Diğer dostlarımız da yanımızda yer alacaklar.

Yukarıda bahsettiğim ülkelerdeki okullarımız tam anlamı ile çalışmalara başladıktan sonra yeni okullar için de girişimimiz olacaktır. 

UAO kalitesi ve anlayışı ile Aikido çalışmak isteyen herkese kapımız açıktır. Ancak elbette böyle bir yapıda yer almanın da uyulması gereken kuralları vardır. Tamamı ile daha iyi bir Aikido için olan bu kurallar öyle uyması çok da zor olan kurallar değildir.

Ocak ayının bir güzel haberi de Japonya’dan geldi. Hocamız Kumagai Şihan Aikikai tarafından 8. Dan derecesi ile taltif edildi.

İyi olayların yanı sıra elbette bizleri çok üzen, çok etkileyen acı bir olay da yaşadık. Erzurum’da başlayan Aikido yaşantısını aralıksız sürdüren Semih Kökbiber kardeşimiz, deniz kuvvetlerinden emekli olup yerleştiği Edremit’te, çok hızlı gelişen bir hastalık sonucu vefat etti. Elimizden bir şey gelemiyor olmasının çaresizliğini yaşadık. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Anısı bizimle yaşayacaktır.

Türkiye 80 milyon nüfusu ile okullarımızın olduğu en kalabalık ülke. Bu nedenle bu ülkede daha çok gelişmemiz lazım. İstanbul’da bu ay Kadıköy Kızıltoprak’ta başladık derslerimize. Önümüzdeki günlerde eşzamanlı bir şekilde Acıbadem ve Ataşehir okullarımız da başlayacaktır.

İstanbul’da mutlaka dojomuzun olmasını arzu ettiğim bir bölge de Bakırköy-Ataköy bandı. Bu bölgelerde Aikido’yu UAO ile yapmak isteyenlerin taleplerine cevap vereceğiz mutlaka. 

Makedonya’da Jaho, Ljupcho, Spase ülkenin ekonomik zorlukları nedeniyle ülke nüfusunun üçte birinin Avrupa’ya çalışmaya gitmesi nedeniyle zorlansalar da derslere devam ediyolar. Yine Kosova’da Kenan ve Adrian ellerinden geleni yapıyorlar.

Avusturya Viyana’da Aldin Buroviç dojo bulma konusunda yaşadığı bazı sıkıntılara rağmen iyi bir performans gösteriyor. Özellikle çocuk gurubunda çok başarılı.

Yukarıda belirttiğim gibi İsveç’te İnci Özyapar ve Londra’da benim de çalışmam ile Cem Erdem güzel sonuçlara ulaştıracaktır girişimlerimizi.

Elbette bunlar sınırlarımız değil. Elbette birlikte çok daha büyüyeceğiz. Elbette UAO Ailesi çok daha güçlü ve prestijli bir konuma gelecektir.

Planlarımız çok. Yapacaklarımız çok. Müjdelerimiz çok. Ama yavaş yavaş. Hepimize düşen çok çalışmak, sabırlı olmak, bağlarımızı güçlendirmek ve en önemlisi küçük çıkarlara esir düşmemektir.

Birlikten kuvvet doğar. Bu çok doğru bir söz.

1989’dan beri çabamız, mücadelemiz bunun için. Birlikte büyümek için. Bu nedenle her zaman olduğu gibi birlikteliğimizin ana ifadesini bir kez daha aynı güç ve inanç ile tekrarlıyoruz;

WE STAY UNITED