From Shihan

We all want to be happy and live in a beautiful world.

And it is to make this aspiration come true that we strive. In these endeavors we sometimes succeed but might also hit a deadend. But, I think what matters, at the end of the day, is that we've tried our best. If that's exactly what we've done -try our best- then we have all the right in the world to put a smile on our faces even without the aspired outcome.

That's what I do.  I work hard. I thole a lot, and I try to give it my best. That's why I'm not sullen, whatever the outcome.

Problems are unending. A new challenge to take on after every achievement. When we grow, so do challenges. When challenges puff out so does our ability to take them on. That's the full circle, on and on.

United Aikido Organisation, too; is continuously growing and claiming a stronger foothold in the international world of Aikido day in day out, that is thanks to our trainers -dojo-chos- shouldering the larger part of the responsibility. Most of it is their work, hence no less portion of the praise.

Lately, it is not only me but my friends shuttling between our dojos, lending a hand for honing our technique. There's no way I can tell how happy I am to see that.

Yet, it's not only about the toil of my trainer-friends but I'm doubly happy seeing how they're respected as senpais and warmly embraced as a family-member in our inviting dojos. 

How beautiful it is to witness this construct we've etched out for years on end blossom into a corporate structure.

Last year the UAO Aikidoka numbered 1200. With Lebanon returning on board after many years and with our recent initiatives in the UK I  believe this year we'll be more.

Aikido is a universal language, with a universal message.  We see this especially in our encounters with Aikidoka from other schools.

In the past couple of months we've gotten to know Mr. Dorin Marchis of the IAF Board (International Aikido Federation ). He's given his heart to Aikido and we'll rectify our bonds with the IAF in his guidance.

Only a handful of the senseis of the past in Europe lingered to this day. Asai Shihan in Germany, Kitaura Shihan in Spain, Tissier Shihan in France are among those great masters that continue teaching.

We've lost Kanetsuka Shihan in the UK last month. He had been our guest in Turkey many years ago.

So, it is the advent of a new generation in Europe, and what is peculiar about this new generation is that The significance of the new generation is that this is a generation that has trained and learned Aikido from Japanese senseis but they are not Japanese.” Yet, it is great that this non-Japanese generation follows in the footsteps of Aikikai with no less love and respect.

Moriteru Ueshiba Doshu, he's done it.

He has not only bolstered Aikikai's position in Japan, even stronger than before, but also brought to fruition this global family through strong cooperation with Aikido all over the world.

Thus, he has proven how much he deserves to be respected as the Master of the Way, or the Beacon of the Way.

Aikido has now become a world-wide family.

United Aikido Organisation also becomes a member of this family through strong bonds.

Our friends in UAO dojos in Turkey, Macedonia, Austria, Kosovo, Lebanon, UK and Qatar are among the members, the building blocks of this one big family. There will be more to join us in these countries as well as in others and this family's going to get bigger, unfold, reflecting a bigger smile on our faces.

It is our wish to get to know one another and cooperate with other Aikido organizations in the international arena. For this reason we've no doubt that guided by the Aikikai, the fruits of our cooperation with the IAF will be plentiful. 

I want to avail myself of this opportunity to also extend once again, our warm embrace to all the new souls in our Feltham Dojo in London, with love.

We need big hearts to build that world of peace and love. Come, let’s do Aikido.

 


 

Hepimiz mutlu olmak ve güzel bir dünyada yaşamak istiyoruz.

Ve bu  amaç uğrunda da elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Bazen başarılı bazen de başarısız oluyoruz. Ama bence önemli olan elimizden gelenin en iyisini yapmış olmamız. Eğer elimizden gelenin en iyisini yapmış isek o zaman sonuç istediğimiz gibi olmazsa da yine de bir ölçüde mutlu olmalıyız.

Ben öyle yapıyorum. Çok çalışıyorum. Çok emek harcıyorum. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Bu nedenle sonuç ne olursa olsun mutsuz değilim.

Sorunlar hiç bitmiyor. Her başarılı girişimden sonra önümüzde yeni sorunlar boy gösteriyor. Bizler büyüdükçe sorunlar da büyuyor. Sorunlar büyüdükçe  de bizlerin sorunlarla baş etme yeteneği gelişiyor. Bu döngü böylece devam ediyor.

United Aikido Organisation olarak dünya aikidosundaki yerimiz her geçen gün büyüyor ve sağlamlaşıyor.

Bunda en büyük pay elbette ki dojo sorumlusu eğitmen arkadaşlarımdadır. Emeğin büyüğü onlarındır ve elbette övgünün büyüğü de onların hakkıdır.

Son dönemde benim dışımda arkadaşlarım da yoğun şekilde okullarımızı ziyaret ediyor, teknik gelişim için destek veriyorlar.

Bundan nasıl mutlu olduğumu anlatamam.

Eğitim veren arkadaşlarımın emeklerinin yanı sıra onları ailenin bir bireyi olarak kabul edip, senpai olarak saygı duyup davet eden okullarımız da beni çok mutlu ediyor.

Uzun yıllar emek verdiğimiz bu yapının sağlam bir kurumsal yapıya dönüştüğünü görmek ne güzel.

Geçen sene UAO içerisinde Aikido çalışan kişilerin sayısı 1.200’ e ulaşmıştı. Bu seneki sayının bunu da geçeceğine inanıyorum.

Uzun bir aradan sonra aramıza yeniden katılan Lübnan ve yeni girişimlerimize sahne olan İngiltere bu sayıya büyük katkı sağlayacaktır.

Aikido evrensel bir dil. Aikido evrensel bir mesaj. Bunu en iyi kendi toplumumuz dışında bir Aikidocu ile tanıştığımızda görüyoruz.

Geçtiğimiz aylarda IAF ( Uluslararası Aikido Federasyonu ) yönetim kurulundan Dorin Marchis ile tanıştık. Aikido’ya gönül vermiş bir kişi. Rehberliğinde IAF ile olan bağımızı güçlü bir hale getireceğiz.

Avrupa kıtasında yaşayan eski hocalardan bugün çok azı hayatta. Almanya’da Asai Shihan, İspanyada Kitaura Shihan, Fransa’da Tissier Shihan büyük ustalar olarak ders vermeye devam ediyor.

İngiltere’de Kanetsuka Shihan Mart ayı içerisinde vefat etti. Yıllar önce kendisini Türkiye’de misafir etmiştik.

Artık yeni bir nesil var Avrupa’da . Yeni neslin en büyük özelliği Japon hocalarla çalışmış olan, Japon hocalardan Aikido öğrenmiş olan ancak Japon olmayan bir nesil. Ve güzel olanı da bu Japon olmayan neslin de Aikikai’ye olan sevgi ve saygısının devam etmesi ve Aikikai’nin yol göstericiliğinde yola devam etmesidir.

Moriteru Ueshiba Doshu bunu başarmıştır.

Aikikai’yi japonyada eskisinden çok daha güçlü bir konuma getirmenin yanı sıra, dünya Aikidosu ile de sağlam bir işbirliği kurarak bu büyük aileyi oluşturmuştur.

Yol’un Ustası, Yol’un Öncüsü ünvanını hak ettiğini ispatlamıştır.

Aikido dünya çapında bir Aile olmuştur.

United Aikido Organisation bu dünya çapındaki ailenin güçlü bir parçası olmaktadır.

UAO içerisinde faaliyet gösteren Türkiye, Makedonya, Avusturya, Kosova, Lübnan, İngiltere, Katar Aikido okullarımızdaki tüm arkadaşlarımız bu büyük ailenin parçaları ve temel taşlarıdır. Hem bu ülklerde hem de bunların dışındaki ülkelerde Ailemize katılacak yeni üye adaylarımız vardır. Onların da katılımı ile bu aile büyüyecek, gelişecek ve bu oranda da mutluluğumuz artacaktır.

Uluslararası arenada tüm Aikido kuruluşları ile tanışmak ve iş birliği yapmak arzumuzdur. Bu nedenle Aikikai’nin rehberliğinde IAF ile verimli bir iş birliği içerisinde olacağımızdan kuşkumuz yoktur.

Bu vesile ile aramıza en son katılan Londra Feltham Dojomuzu ve oradaki yeni üyelerimizi sevgi ile bağrımıza basıyoruz.

Sevgi ve barış dolu bir dünya için yüce gönüllü insanlara ihtiyaç var. Gelin Aikido yapalım.